streda 29. mája 2013

25. 5. 2013 Pochod za zdravé potraviny a plodiny bez GMO na SlovenskuV sobotu 25. 5. sa v Bratislave na námestí SNP uskutočnila vydarená akcia ľudí spojená s infostánkovaním, spoznávaním ale zároveň aj prípravou transparentov na následný pochod Za zdravé potraviny a plodiny bez genetickej modifikácie aj na Slovensku. 
Súčasťou bolo predstavenie chystanej petície, infostánky alternatív namiesto GMO ako sú Komunitné záhradyPredaj z dvora či Ekotrend Slovakia (zväz ekologického poľnohospodárstva). 

Rečníckymi vystúpeniami prispeli Martin Chudý ako autor petície, ktorá bude spustená už onedlho, Miloš Homola za EkotrendSlovakia, Daniel Lešinský z o. z. Cepta, ktorý sa dlhodobo venuje problematike GMO na Slovensku, Martin Jankovič predstavil projekt Komunitných záhrad, ktoré predstavujú alternatívu k intenzívnemu, monokultúrnemu poľnohospodárstvu s GMO. 

Požiadali sme o príspevok aj Nicolasa Girouxa, Francúza žijúceho na Slovensku, ktorý vyjadril svoj názor o GM problematike a svoj postoj voči Monsantu - priniesol naozaj zaujímavý dlhý prejav.

Taktiež nás o rečnícke vystúpenie spontánne požiadal aj rapper Ekcelent a keďže celá akcia bola dobrovoľnou iniciatívou rôznych ľudí, ktorí sa naozaj spoznávali pri organizácii, tak s tým nebol najmenší problém.
                Celá akcia a aj samotný pochod sa stretol s neočakávaným úspechom aj napriek tomu, že ide o kontroverznú tému, o ktorej sa na Slovensku málo hovorí. Pochodujúcich veľmi potešilo, keď im niektorí okoloidúci začali tlieskať a takisto zopár z nich sa aj pridalo.
               
Pochod sa začal o 14:00 a smeroval najprv k Ministerstvu životného prostredia a následne k Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
                Ľudia skandovali heslá ako Stop GMO a Slovensko bez GMO. Taktiež sa k tomu pripojili aj početné transparenty ako "Chceme vedieť čo jeme", "Nie sme dobrovoľníci na testovanie GMO", ale aj adresované priamo spoločnosti "Monsanto" - Experiment na ľuďoch".


         Pochod slovne sprevádzal Daniel Lešinský za čo mu patrí poďakovanie.Ministerstvám ľudia zanechali odkaz v podobe pásky, ktorou by si želali výrazne označiť polia, kde sa pestujú geneticky modifikované plodiny na Slovensku.


  Lokality na výskum sú zverejnené, avšak konkrétne miesta, kde sa to pestuje na komerčné účely zverejniť nechcú, pretože sa odvolávajú aj na obchodné tajomstvo a iné dôvody, ktoré sú z hľadiska účastníkov a podporovateľov pochodu neprijateľné.

Prenosu peľu sa obávajú najmä ekologickí poľnohospodári, ktorí majú GMO zakázané, pretože ani oni nepoznajú konkrétne miesta komerčného pestovania.

Na Slovensku sa iba 200 metrov od normálnej kukurice môže pestovať GM kukurica.
               GM kukurica je známa aj obsahom Bt toxínu, ktorý roztriešti žalúdok akéhokoľvek hmyzu, ktorý zahryzne do takejto kukurice. Štúdie preukázali, že Bt toxín sa našiel v telách tehotných žien, čo vyvracia tvrdenie, že Bt toxín sa do nášho tela už nemôže dostať.

                


                Pochod sa uskutočnil aj v rámci celosvetovej akcie "March against Monsanto", ktorý prebehol súbežne napríklad aj v susednom Rakúskum spolu v 436 miestach sveta, kde sa rozhodli ľudia prejaviť nesympatie nielen GMO ale aj tejto nadnárodnej spoločnosti, ktorá si drží svoje prvenstvo na trhu s GM osivami a takisto presadzuje používanie herbicídu Roundup, ktorý sa používa aj na Slovensku tak v poľnohospodárstve, záhradkách ako aj v lesníctve.Medzi infostánkami ste mohli nájsť aj Priateľov Zeme SPZ a Lesoochranárske zoskupenie Vlk. Prišli nás podporiť aj včelári.

Video úryvok z príhovorov a samotného pochodu priniesla VÍZIA21 tu a RTVS tu.

                Zhromaždenia a pochodu sa zúčastnilo odhadom (podľa názorov účastníkov) približne 200 ľudí.

                Čoskoro odštartujeme aj petíciu s požiadavkami na stransparetnenie procesu schvaľovania GMO v SR a na podporu zákazu pestovania a používania GMO v slovenskom poľnohospodárstve, či potravinárstve.

V tento deň sme zároveň odštartovali putovnú výstavu, kde zbierame výroky rôznych ľudí zo Slovenska k téme GMO a aj s fotografiami. Ďalšia výstava sa uskutoční na Ekofeste v Trnave 22. 6. Máme záujem zbierať výroky ďalej a vystaviť ich na viacerých ďalších letných festivaloch v rámci Slovenska.Tiež nás potešilo dielo od umelkyne Zuzany Ondrášovej, ktorej objekt k téme priniesol v závere pochodu trochu umeleckej atmosféry pred Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. V momente, keď sa prítomní vrátnici dozvedeli, že ide o umelecké dielo, tak už nemali žiadne ďalšie pripomienky k našim vraj nevhodným odkazom ministerstvu ... Sčasti s nimi súhlasíme a preto to nezostane iba pri odkazoch na dverách. Keďže táto akcia mala za úlohu odštartovať možné zmeny na Slovensku, nasleduje list Ministerstvu životného prostredia a Ministerstvu pôdohospodárstva Slovenskej republiky.


               
                Fotografie z pochodu môžete nájsť tu .

Všetko sú zozbierané fotografie, ktoré poslali účastníci pochodu na facebook. Facebook udalosť a facebook skupina.  Ďalšie informácie aj videá z pochodu načítali účastníci práve tam.)


                

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára